Vo Viedni začal tretí ročník Európskeho týždňa odborných zručností

05. 11. 2018 Trenčiansky kraj
Vo Viedni začal tretí ročník Európskeho týždňa odborných zručností

Vrcholné podujatie na podporu odborného vzdelávania otvorilo v prvý októbrový pondelok svoje dvere všetkým, ktorým záleží na odbornom vzdelávaní a príprave. Na programe tretieho ročníka Európskeho týždňa odborných zručností 2018 je od pondelka nespočetné množstvo konferencií, workshopov či diskusií venovaných odbornému vzdelávaniu a jeho podpore. Európska komisia chce aj prostredníctvom podujatia tohto zamerania mladým ľuďom i dospelým ukázať, že odborné vzdelávanie a príprava sú inteligentnou voľbou pre budúcnosť. „V čase, keď 40% európskych zamestnávateľov nedokáže nájsť ľudí s potrebnými zručnosťami na obsadenie voľných pracovných miest, sa odborné vzdelávanie stalo jedným z najlepších spôsobov formovania kariéry. Odborné vzdelávanie a príprava by sa mali stať prvou voľbou mladých a dospelým by mali umožniť neustále zvyšovať úroveň zručností alebo získavať nové zručnosti v súlade s potrebami trhu práce,“ uviedla eurokomisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenová.

Aktivít vo Viedni sa zúčastnia aj jednotliví národní ambasádori. Celkom 26 národných a celoeurópskych ambasádorov bude vo Viedni zastupovať rozličné oblasti svojej pôsobnosti. Kroky národného ambasádora za Slovensko a predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku povedú do Viedne v posledný deň podujatia. V záverečný deň odprezentuje úspechy Trenčianskej župy v systéme duálneho vzdelávania, v rámci ktorého je kraj už štvrtým rokom lídrom. Program piatkového odpoludnia vyskladá okrem iného i panelová diskusia na tému budúcnosti odborného vzdelávania a prípravy. Zároveň si prevezmú ocenenia víťazi jednotlivých kategórií a svoje skúsenosti, očakávania a výsledky tretieho ročníka zhrnie v príhovore aj európska komisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenová.

Okrem voľby národných ambasádorov, ktorých hlavným poslaním je šíriť medzi obyvateľmi svojej krajiny povedomie o význame odborného vzdelávania a prípravy, sa v každej zapojenej krajine na podporu podujatia konajú aj sprievodné aktivity. Na Slovensku bude v termíne od pondelka 5. novembra do piatku 9. novembra 2018 prebiehať súčasne 11 podujatí. Len v samotnej Trenčianskej župe sa v tieto dni uskutočnia tri z nich. Utorok sa ponesie v znamení diskusií o budúcnosti odborného vzdelávania na Slovensku a konkrétne v Trenčianskej župe. Trenčiansky župan sa spolu s regionálnymi podnikateľmi pozrie na doterajšie skúsenosti so systémom duálneho vzdelávania. Stretnutie na Strednej odbornej škole strojníckej v Považskej Bystrici v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK začína v utorok 6. novembra 2018 o 9.00 h, o jedenástej hodine sa rovnakej problematike budú venovať aj na Strednej odbornej škole v Dubnici nad Váhom, kde sa k podnikateľom pridajú aj primátori miest a starostovia obcí z Ilavského okresu ako zriaďovatelia základných škôl. V stredu sa viac o technickom vzdelávaní na slovenských vysokých školách dozvedia študenti stredných škôl z Prievidzského okresu. Miestna spoločnosť Brose Prievidza, spol. s. r. o., v spolupráci so študentmi Strojárskej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave pripravila Deň otvorených dverí.

Krajiny na európskom kontinente tak od septembra 2018 spája jedna myšlienka. Jej nosnou časťou je okrem iného zvýšenie kvality a atraktívnosti odborného vzdelávania či podpora kvalitných zručností a pracovných miest. Touto cestou sa v rámci tretieho ročníka Európskeho týždňa odborných zručností vydalo spolu 46 európskych krajín. Viditeľným symbolom vrcholného podujatia i aktivity na podporu odborného vzdelávania je 26 národných a celoeurópskych ambasádorov.             

Diskusia k článku