Mojím cieľom je, aby bol Trenčín konečne fit

19. 05. 2012 Šport
Mojím cieľom je, aby bol Trenčín konečne fit

Každý, nielen mladý, človek azda túži po vyšportovanej, dobre vyzerajúcej postave. Reči o nedostatkoch kvalitných prístrojov a možností na cvičenie sú však výhovorkami v tom pravom zmysle slova. Presvedčil nás o tom osobný tréner Ján Cibík, ktorý preferuje cvičenie len s vlastnou hmotnosťou tela. Ako však vraví, len samotné cvičenie nestačí.

 

V úvode spomínaný tréner, domácky zvaný Cibo, je rodák z Trenčína. Opýtali sme sa ho teda hneď na úvod, či aj v našom meste sú ľudia, ktorí sa vyhovárajú na nedostatok možností pracovať na svojej postave.

 

Takí ľudia sú všade. Len stále neveria jednej veci – že svaly sa dajú nabrať, príp. mať dobrú postavu, sa dá získať aj pri cvičení len s vlastným telom, s váhou vlastného tela. Čiže stále panuje domnienka, že k tomu potrebujú činky, stroje, náradie. Pri cvičení s vlastnou váhou síce svaly rastú pomalšie, ale rastú ozajstné svaly, pevnejšie. Pri každom tréningu sa zničia svalové vlákna, tie mikroskopické trhlinky v svalových vláknach idú naozaj do hĺbky, ale potom narastajú svaly o to pevnejšie a mohutnejšie, a nie je to len voda a tuk. Kto sa do tohto pustil, urobil prvý krok a to je super, ale sú to roky driny. Ide o dlhodobý proces.

 

 

Stačí teda pravidelné a vhodne zvolené cvičenie?

 

Bez pravidelného tréningu a pravidelnej špičkovej stravy nikdy svaly ľudia nezískajú. Môžu jesť hoci aj drahé doplnky, ale svaly ani výkony neprídu. Základom je pravidelná a pestrá strava, ktorú nevynahradí nijaký doplnok. Doplnky budú vždy len doplnkami, nenahradia stravu ani tréning. A je potrebný samozrejme aj odpočinok a regenerácia.

 

Pod spojením „pravidelná a pestrá strava“ azda každému napadne niečo iné. Čo to teda znamená? Ako by mal vyzerať taký jedálniček bežného človeka, ktorý sa snaží na sebe pracovať?

 

Ráno, po prebudení, by mal vypiť 250 – 500 ml vody a až po nejakých 20 – 30 minútach začať jesť. Tým sa naštartuje metabolizmus a lepšie sa potom trávi potrava. Raňajky by mali obsahovať bielkoviny, zložité sacharidy a aj jednoduché cukry, čiže vajíčka, ovsený chlieb, syr, zeleninu. Prípadne nejaké cereálie s jogurtom alebo mliekom. Desiata by mala byť sladká – celozrná tyčinka či ovocie. Obed by mal byť opäť zložený z bielkovín a zložitých sacharidov – kuracie prsia, naturálna ryža, zeleninový šalát, brokolica. Na olovrant je vhodný tvaroh s banánom či cottagecheese. A na večeru, ak chceme ostať štíhli, by sme sa mali vyvarovať sacharidom, takže uprednostniť tuniaka či lososa a k tomu ľahký zeleninový šalát – čiže len bielkoviny.

 

Hovoríme stále o strave. Ako je to s príjmom tekutín?

 

Treba preferovať čistú vodu, prípadne iontové nápoje. Čistá voda je najdravšia, mali by sme jej vypiť 4-5 litrov za deň. Je to síce pre niekoho nepredstaviteľné, ale je to potrebné. Problémy s telom či bolesti hlavy sú zväčša spojené s nedostatkom vody v tele. Čo sa týka sladených  vôd, tie obsahujú rýchlovstrebateľné cukry – vstrebú sa do organizmu do približne 15 minút a ak sa energia prijatá v nápoji nespáli, tak sa ukladá automaticky do tukových zásob. Ak si však dá niekto takýto nápoj jeden či dva krát za týždeň, nezomrie kvôli tomu. (smiech)

 

Počúva sa to všetko veľmi pekne, ale samotný proces je určite veľmi náročný. Aké boli tvoje začiatky?

 

Robil som približne tri roky le parkour, vlastne mnohým športom som sa celkovo venoval. Ale na jeseň roku 2008 som chcel nejako ďalej rozvinúť svoje fyzické schopnosti, aby som napredoval v tomto športe. Začal som vyhľadávať na internete nejaké videá, tréningové cvičenia s vlastným telom, kliky, zhyby. Našiel som prvé workoutové videá, ktoré ma zaujali a  stiahol som si ich do konzoly a púšťal som si ich pri každom tréningu. Veľmi ma to motivovalo, začal som sa tomu venovať, začalo ma to viac a viac baviť. Na prelome rokov 2008 - 2009 som prešiel na workout, až som parkour celkom opustil.

 

 

Aké sú príležitosti venovať sa tomuto športu? Predsa len nie je na Slovensku veľmi známy.

 

Pred dvoma rokmi v lete bol vo Svinnej postavený prvý workoutový park. Postavil ho jeden pán na vlastné náklady a tam sme cvičili, tam vznikali naše prvé videá. Časom som spoznal ďalších chalanov, ktorí sa tomu chceli venovať, tak sme trénovali v areáli Základnej školy 9 na sídlisku Juh v Trenčíne. Tento šport vznikol v Amerike v New Yorku a najrozšírenejší je práve v jeho okolí, v Rusku a na Ukrajine. My by sme ho chceli priblíž aj ľuďom v našom meste. Mojím cieľom je, aby bol Trenčín konečne fit.

 

Ak by mal teda niekto záujem o nejaké motivačné videá, príp. by sa chcel s tebou skontaktovať, kde ťa môže vyhľadať?

 

V prvom rade je tu môj web posilka.tv,  kde prezentujem v slovenčine tréningové videá, rady, postupy a nejaké triky na zlepšenie postavy. Na Slovensku nič takéto poriadne nie je a tento projekt sa zatiaľ teší veľkej popularite u fanúšikov. Všetky skúsenosti, ktoré mám z doterajšieho cvičenia, som tu zúžitkoval. A potom je aj fanpage na Facebooku, na ktorú sa ľudia ľahko dostanú cez web stránku.

 

Jankovi ďakujeme za rozhovor, prajeme mu veľa úspechov a snáď bude pre vás motiváciou začať na sebe pracovať.

Diskusia k článku