Aikido, to je veľa detailov a tvrdá práca!

11. 04. 2012 Šport
Aikido, to je veľa detailov a tvrdá práca!

Čoraz rozšírenejší druh bojového umenia nie je ľuďom neznámy ani v Trenčíne. Klub Honkadori Aikido Dojo dáva priestor všetkým, ktorí prejavia záujem. Venovať sa aikidu si však vyžaduje v prvom rade odhodlanie pracovať – sám na sebe.

„Môže sa mu venovať naozaj každý, bez ohľadu na vek, pohlavie či váhu,“ hovorí Tomáš Švec, tréner aikida v Trenčianskom klube Honkadori Aikido Dojo. Dôvodov prečo ľudia prichádzajú na tréningy je viacero. V prvom rade ide však o záujem učenia sa k sebaobrane, zlákať vás môžu i priatelia či blízki a napokon, študenti univerzity v Trenčíne majú možnosť navštevovať hodiny tohto bojového umenia počas vyučovania. Títo študenti to majú v rámci univerzity zadarmo v rámci telesnej výchovy.


„Aikido vyzerá na pohľad veľmi jednoducho, ale realita je úplne niekde inde. Je to veľa detailov a tvrdá práca,“ priznal už spomínaný tréner. „Keď však človeka začne baviť, začne chodiť aj na semináre. Tie sú formou tréningov a na Slovensku je kvantum dobrých učiteľov, ktorí vám môžu niečo dať. Pravú cestu aikida cvičí len jej zakladateľ, resp. každý tréner má už akúsi svoju cestu. A nedá sa povedať, ktorá je správna. Každá je správna,“ dodal. Človek sa teda od každého trénera niečo naučí a časom začne budovať svoj vlastný štýl.


Klub Honkadori Aikido Dojo v Trenčíne privíta skutočne každého. „Je lepšie keď príde nová skupinka ľudí spolu, je to vhodnejšie aj pre nich aj pre nás, ale dvere sú otvorené pre každého. Teda, kto chce a má chuť sa niečo naučiť, tak príde a začína s nami. Sú robené aj nábory, ale väčšinou ľudia prichádzajú sami od seba keď majú čas,“ prezradil Tomáš Švec.


Ak má niekto o takýto druh športového umenia záujem, môže teda svoje túžby naplniť i v našom meste pod hradom Matúša Čáka sú v ňom momentálne aktívne dva kluby.

Diskusia k článku