Študentské formule obídu Slovensko

15. 10. 2013 PR
Študentské formule obídu Slovensko

Tri rôzne formule vyrobili študenti Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity – benzínovú, elektrickú a úspornú s futuristickým dizajnom. V lete s nimi súťažili na okruhoch po celom svete, teraz s nimi prejdú Slovensko

Študenti Strojníckej fakulty STU v dňoch 21. – 25. októbra 2013 navštívia mestá Myjava, Trenčín, Žilina, Handlová a Levice.  

V každom meste je na programe prehliadka jázd formúl, predstavenie Strojníckej fakulty STU a súťaž pre stredoškolákov. Súťaž ma teoretickú a praktickú časť. V prvej časti odpovedajú študenti na otázky z fyziky a z automobilového či strojníckeho priemyslu. V druhej musia zmontovať jednoduché stroje, alebo sa ich naučiť ovládať. Trebárs bicykle s riadením dozadu.

 „Chceme zábavnou formu popularizovať technické vzdelanie na Slovensku. Predstavy o zaradení strojného inžiniera do „špinavej“  prevádzky sú skreslené predstavy z minulosti.  Rozvoj počítačových technológií, vývoj nových postupov konštruovania a obsluhy technických zariadení zmenil predstavu o strojnom inžinierovi. Dnes to musí byť špičkový odborník schopný orientovať sa v širokom spektre odborov. Človek, ktorý neváha prichádzať s vlastnými nápadmi, profesionál, ktorý je odborne pripravený a schopný presadiť svoje názory. Absolventi našej školy nemajú problém zamestnať sa a ich nástupné platy patria k nadpriemerným, študenti však majú pred technickými smermi rešpekt, preto im chceme ukázať, že štúdiu na STU je praktické a môže byť aj zábavné, povedal dekan Strojníckej fakulty STU Ľubomír Šoos.

Hlavným bodom programu v každom meste budú jazdy formúl. Tie zostrojili študenti – od návrhu dizajnu, po technické riešenie až po samotnú formulu . Tímy majú vo svojich radoch vývojárov, dizajnérov, konštruktérov, marketérov, ktorí rokujú so sponzormi, manažérov a, samozrejme pilotov, či dokonca pilotky.

Najdlhšiu históriu na škole má AM Team, ktorý zostrojil a preteká na vozidle s klasickým zážihovým motorom. Mladším je STUBA Green Team s formulou na elektrický pohon. Elektrická formula dokáže zrýchliť z 0km/h na 100km/h za 3,9 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 170km/h. Jej rýchlosť, nakoniec, študenti predvedú aj na jazdách okolo Slovenska.

Tento rok mala premiéru tretia študentská formula FME Racing Teamu. Je to auto s najnižšou spotrebou na Slovensku. Na cestu z Bratislavy do Košíc mu stačí liter benzínu. Má len 50 kilogramov a je stavané „na mieru“ pilotke  Daniele Welnitzovej.

A prečo študenti a ich pedagógovia stavajú formule?

"Niet lepšieho vyučovania, ako je vyučovanie pútavým projektom z praxe. Prax je vždy tou najlepšou teóriou,“ vysvetľuje  pedagóg Vladimír Chmelko , ktorý vedie študentov AM tímu.

„Členstvo v tíme je práca, ktorá je zároveň odmenou a pri ktorej si užívame veľa
zábavy. Členovia tímu musia spracovať technickú a finančnú správu a vymyslieť podnikateľský zámer s vedomím, že to všetko budú hodnotiť na medzinárodných pretekoch. Úlohy treba stihnúť v obmedzenom čase a s obmedzenými zdrojmi. Pre študentov je to skvelá príležitosť na získanie praktických skúsenosti, ktoré ocenia pri hľadaní práce,“ hovorí študent Rastislav Toman zo STUBA Green Teamu.

Kde bude možné vidieť formule a sprievodný program:

21. 10. 2013 

Stredná priemyselná škola Myjava, Ul. SNP 413/8

Myjava

22. 10. 2013

Výstavisko Trenčín, Pod Sokolicami 43, pavilón P3

Trenčín

23. 10. 2013

Gymnázium, Varšavská cesta 1

Žilina

24. 10. 2013

Stredná odborná škola, Lipová 8

 Handlová

5. 10. 2013

Stredná priemyselná škola, F. Hečku 25

 Levice

 

Časový harmonogam v každom meste:

9. 00 h – otvorenie podujatia

9.15 h – rool-out formúl

10.00 h – predstavenie Strojníckej fakulty STU

10.30  h – 12.30  súťaž stredoškolákov a vyhodnotenie

Galéria k článku

Študentské formule obídu Slovensko
Študentské formule obídu Slovensko
Študentské formule obídu Slovensko

Diskusia k článku