ZOO Bojnice pozýva na ojedinelú akciu - pálenie nosorožích rohov!

18. 09. 2014 Pozvánky
ZOO Bojnice pozýva na ojedinelú akciu - pálenie nosorožích rohov!

Nenechajte si ujsť jedniečné pozvanie ZOO Bojnice na ojedinelú akciu – likvidáciu nosorožích rohov spálením. Pálenie nosorožích rohov sa uskutoční v ZOO Bojnice už tento víkend, konkrétne dňa 21.09.2014 o 11,00 hod pri príležitosti Svetového dňa nosorožcov, ktorý je 22. septembra. Hodnota zadržanej rohoviny z nosorožcov by na čiernom trhu dosiahla sumu 1 350 000 eur.

Pálenie nosorožích rohov je celosvetovou akciou. Cieľom je poukázať na problém pytliactva a obchodovania s touto surovinou, ktoré majú za následok riziko vyhubenia nosorožcov v Afrike. Do projektu sú zapojené viaceré krajiny, napríklad Keňa, Veľká Británia, Francúzsko, Česko, Estónsko, Poľsko. Slovenská finančná správa sa k tejto akcii aktívne pridáva a myšlienku podporuje. Pri tejto príležitosti zlikviduje 8 kusov nosorožích rohov spálením. Tieto rohy boli približne pred dvomi rokmi prepravované leteckou dopravou do Bratislavy pre 4 českých dovozcov – fyzické osoby ako poľovnícke trofeje. Po tom ako ich zadržali colníci CÚ Bratislava, rohy prepadli v prospech štátu. Cena nosorožieho rohu sa na nelegálnom trhu pohybuje vo výške 50 000 – 60 000 USD za kilogram, pričom priemerná hmotnosť rohov (predný a zadný) dospelého jedinca je približne šesť kilogramov.

„21. september je tiež Národný deň colníkov“, doplnila hovorkyňa Colného úradu Trenčín Renáta Peťovská, „preto pálenie nosorožích rohov v Bojniciach bude spojené aj s prezentáciou činnosti colníkov z Bratislavy a Trenčína. Colníci sa prioritne zamerajú na oblasť CITES, teda oblasť ochrany ohrozených druhov voľne žijúcich živočíchov a rastlín. Predstavia ale aj ďalšie svoje činnosti.“

ZOO Bojnice bude v tento deň otvorená od 08,00 hodiny. Ukážky práce colníkov budú od 9,00 hodiny a samotné spaľovanie rohov sa začne o 11,00 hodine v areáli ZOO pri antilopách. Každé dieťa, ktoré si so sebou v tento deň prinesie vymodelovaný či nakreslený roh nosorožca, bude mať vstup do ZOO zdarma a môže ho vhodiť do pripravenej pahreby. Symbolicky tým vyjadrí podporu ochrane týchto ohrozených zvierat. Nosorožce sú ohrozeným druhom z dôvodu, že ľudia, najmä vo Východnej Ázii, pripisujú rohovine z nosorožcov liečivé účinky, čo však vedecky preukázané nebolo. Napriek tomu obchodovanie s nosorožími rohmi na čiernom trhu pokračuje.

Pre viac informácií klikajte na: http://www.zoobojnice.sk/kampan/spalovanie-rohov-nosorozcov

Diskusia k článku