Do Trenčína príde L. E. Roth z NASA

11. 04. 2013 Pozvánky
Do Trenčína príde L. E. Roth z NASA

Hlavnou zahraničnou hviezdou Trenčianskeho robotického dňa 2013 bude americký vedec slovenského pôvodu, ktorý sa podieľal na projektoch Apollo, Mariner a Viking.

Ladislav Emanuel Roth patrí medzi špičkových amerických vedcov zaoberajúcich sa vesmírom. Je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý sa podieľal na navrhovaní vesmírnych sond USA a riadení ich prevádzky v kalifornskej Pasadene.

Jeho vstup medzi najvýznamnejšie osobnosti kozmického výskumu sa začal projektom Apollo 17, kde sa zúčastnil na hodnotení výsledkov expedície. Pracoval aj ako vedúci vedecký pracovník NASA. Jeho prístroje a programy boli súčasťou projektov Apollo, Mariner, Viking a Magellan.

Vo funkcii hlavného výskumného pracovníka viedol prieskum povrchu Marsu pomocou radaru. Roth napísal niekoľko desiatok vedeckých prác z kozmickej fyziky, predovšetkým z výsledkov výskumu terestriálnych planét.

Od konca minulého roku je síce L. E. Roth dôchodcom, stále sa však zúčastňuje na riešení úloh riadiaceho strediska pre prieskum Slnečnej sústavy.

Na Trenčianskom robotickom dni 2013 bude prednášať o nasadení a úspechoch robotických sond vo štvrtok 25. apríla o 10.00 hodine.

8. ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky robotov bude na výstavisku Expo Center trvať dva dni (24. – 25. apríla 2013). Hlavným organizátorom je trenčianska Stredná odborná škola Pod Sokolicami 14 v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom, mestom Trenčín a Spoločnosťou pre vedu a vzdelanie Pansophia, n.o.

 

Prehliadka sa koná pod osobnou záštitou predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja a primátora mesta Trenčín. Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

 

Podrobný program na www.trencianskyrobotickyden.sk.

 

zdroj: Ľubomír Chochlík riaditeľ Strednej odbornej školy pod Sokolicami 14 Trenčín

Diskusia k článku