Ako chutí predstavenie „Chutilo vám páni?“

22. 11. 2011 Kultúrne podujatia

Chuť zábavy a čírej radosti z pohybu. To bola hlavná ingrediencia nového predstavenia Paľa Seriša, ktorého Trenčania poznajú aj ako Palca.

Tento krát nás pozval do reštaurácie. Na prvý pohľad ošumelý stôl s dvoma stoličkami. Kto by mal chuť stráviť v takom podniku čo i len pol hodinu? Paľovi sa ale podarilo spraviť z tohto miesta najvychytenejší podnik v širokom okolí.

Zamestnal totiž personál zložený skutočne z podivuhodných indivíduí. Celkom 18 čašníkov sa striedalo na pľaci a predvádzalo svoje umenie v zapožičanom tele Palca. Niekedy bolo do tanca, inokedy sa schyľovalo k bitke. „V pôvodnej verzii bolo 25 čašníkov,“ prezradil Palec.

Hlavný čašník bol čašník vrcholový v pravom zmysle slova. A to tak, že pri servírovaní bol neustále „na vrchole“. Na vrchole boli aj jeho kolegovia, no každý ináč. Vrcholne nepríjemný čašník nás poslal preč skôr, ako sme sa stihli usadiť. Ak sme to náhodou stihli, spýtal sa nás, či mienime aj „žrať“ a ak sme si náhodou už aj vybrali, všetko sa minulo alebo splesnivelo. Dokonca aj „plchovina“.  Pre zlepšenie nálady poslal podnik vrcholne nadšeného típka, ktorý pri objednávaní recituje básničky a hladká vás po plešinkách. Ak sa vám to zdá príliš sladké, na rade je čašník zombie, ktorý je vrcholový v tom, ako ho Palec stvárnil. Dodnes sa poniektorí zobúdzame spotení zo sna. Z úľaku vás však isto preberie skandujúci zamestnanec. Dôkaz, že v podniku si prídu na svoje aj vrcholoví športovci. Ideálne basketbalisti. Podnik totiž disponuje jedným kusom pracovnej sily, ktorá má príliš dlhú ruku na to, aby si dočiahla na jedlo na jej konci. A tak si ho musia zákazníci zložiť sami. Ak naň dočiahnu. Basketbalistom sa to darí. V prípade, že sa to nepodarí, nastupuje na scénu ďalší kolega. Vrcholový hádzač tanierov. Sebavedomie mu rastie každou presne namiernou a hodenou porciou, ktorá vám elegantne zasviští popod nos a pristane priamo na stole. Ak ste z toho neokoktaveli vy, okotavel z toho minimálne jeden člen personálu. A u toho by ste si naozaj nechceli nič objednávať. 

Keď už máme naservírované, jeden z čašníkov nám k tomu zatancuje parádnu etudu, ďalší sa sexi vlní v prievane. Ak vám medzitým kvaplo na obrus, nezúfajte, nastupuje dlhobradý čašník, ktorý dá všetko do poriadku. Dokonca vám z brady vyloví čistú vidličku. Ďalšie chody sa servírujú zo zátylku, z hrude, z kladkového systému, alebo sa neservírujú, lebo sú nekonečne dlho iba na ceste.

Na cestách sa v tomto lokáli zastavili aj český so slovenským prezidentom. Ten český dostal nožík naviac, keby si chcel jeden odložiť ako prezent. V pôvodnom znení hry mali obaja prezidenti doplatiť na otrávený dezert. Aspoň vieme, na čo si máme dávať pri Palcovi do budúcna pozor. Žiadne dezerty!!

 Toto predstavenie ale pôsobilo ako dezert pre bránicu. „Jimm Carey za mlada“ ako viacerí Palca označili, vie využiť svoj neuveriteľný pohybový potenciál. Divák by možno ocenil častejšiu prácu s rekvizitami, no hercovi samému na javisku sa darilo pútať pozornosť pohybovými a mimickými kreáciami.

Na podobný výkon je potrebná kondička. Na JAMU v Brne sa Paľo venuje tancu, stepu akrobacii a aj popri tom musí športovať. Ináč by bol ešte zadýchanejší, ako v niektorých častiach hry už aj tak bol. Pod odborným dohľadom Arnošta Goldflama sa ale Palec so všetkým popasoval so cťou. A raz z neho bude určite podobný borec ako jeho vzory, mnohým menej známi – Eddie Izzard, Richard Pryor či Dylan Moran.

Ak sa o tom chcete sami presvedčiť, nenechajte si ujsť reprízy hry „Chutilo vám, páni?“ v Trnave, Liptovskom Mikuláši, Bratislave či Brne.

Dobrú chuť!

Diskusia k článku