Mesto má prísť o státisíce eur

27. 01. 2012 V Trenčíne...

Zmena zákona o dani z príjmov ochudobní mesto Trenčín o státisíce eur. Štát vlani rozhodol, že mestá a obce musia po novom platiť daň za predaj svojho majetku. Zdanením má Trenčín prísť zhruba o 560 tisíc eur, ktoré by inak putovali do rozvojových projektov. Za túto sumu by sme mohli opraviť strechy na všetkých materských školách a plus k tomu vybudovať tri viacúčelové ihriská pri základných školách.

Trenčín bol pre zložitú finančnú situáciu na predaj majetku odkázaný, aby mal zákonom daný vyrovnaný rozpočet. Pritom najväčšiu časť daní tvorí majetok, ktorý mesto predalo samotnému štátu v súvislosti s budovaním nového cestného mosta a modernizácie železničnej trate. Štát si tak zdanením vybavil 19% zľavu.

„Prečo meníme zákony, ktoré boli dobré, za horšie. Zdanenie samospráv je demotivujúce pre tých, čo sa snažia ozdravovať mestské financie. Tieto peniaze sa v štátnom rozpočte stratia ako kvapka v mori, zatiaľ čo my presne vieme, ako by sme ich použili pre občanov, ktorí musia pre šetrenie trpieť nižším komfortom služieb. Nehádžte nám polená pod nohy,“ odkázal „do Bratislavy“ primátor Trenčína Richard Rybníček.

Mestu Trenčín sa za jeden rok podarilo znížiť na 55 tisícové mesto astronomický dlh 39,7 milióna eur o takmer 11 miliónov. Dokázalo to prísnym šetrením, dohodami s veriteľmi, ale aj predajom majetku. Pre mesto zdanenie teraz navyše znamená, že prostriedky, ktoré štát pýta, musí vyčleniť z bežných výdavkov, čo znamená menej kosenia, menej starostlivosti o cesty.

„Predali sme majetok, ktorý štát potreboval pre výstavbu novej železničnej trate a pre výstavbu nového cestného mosta, za ktorú sme, samozrejme, vďační. Ak by štát nerealizoval tieto investície, doteraz by boli majetkom mesta. Napriek tomu z týchto predajov máme zaplatiť daň. Štát od nás majetok na jednej strane vykúpil, na druhej strane my mu obratom vrátime 379 116 eur,“ hovorí vedúca ekonomického útvaru Mária Capová. „Podľa nášho názoru tento predaj má byť oslobodený od dane z príjmu, nakoľko celý predaj má verejnoprospešný účel a ide o verejnoprospešnú službu,“ dodala.

Primátor Rybníček pripomína, že mestá a obce na rozdiel od štátu nemôžu ostať v strate. „Vďaka predaju majetku sme dokázali skončiť s vyrovnaným rozpočtom, dokonca sme skončili v pluse. Získané peniaze za predaj majetku musia mestá zo zákona použiť na investície. Zdanením sa namiesto toho prelievajú z jedného verejného rozpočtu do druhého, bez konkrétneho prospechu pre občana. Je to nespravodlivé a priznať si chybu je veľkorysosť,“ pokračoval Rybníček s tým, že mesto čaká ďalšie veľké zdanenie za prípadný predaj pozemkov v priemyselnom parku. „My tieto peniaze vieme využiť účelnejšie a mali by ostať v mestách a obciach,“ dodal.
 

Diskusia k článku